Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Aktywni 50 plus
Gość Niedzielny, Publication date: 2016-12-14

Marta Woynarowska

MATERIAŁ ŹRÓDŁOWY

Ciekawość świata i życiowa aktywność zadziałały niczym magnes.

 

- Dzisiaj pokażę jak cudownie można bawić się gliną - śmieje się Jan Chmielowiec, artysta plastyk, rzeźbiarz, lubujący się przede wszystkim w ceramice. - Ponieważ w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest kolejna już wystawa naszych prac, czyli Danuty - mojej żony oraz moich, koordynatorzy projektu „Kawiarenka seniora” zaprosili nas, abyśmy opowiedzieli o naszej pasji i miłości do ceramiki. A ponieważ za pasem święta Bożego Narodzenia, dlatego będzie anielsko, czyli zaprezentuję, jak można wykonać figurki aniołów.

Spotkania w „Kawiarence seniora” odbywają się w ramach projektu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez Stowarzyszenie ESTEKA. - Obok działań na rzecz dzieci i młodzieży postanowiliśmy objąć nimi także osoby w wieku 50 plus, których w naszym mieście jest coraz więcej - wyjaśnia Henryk Kędzia, członek zarządu stowarzyszenia. - Projekt możemy realizować dzięki wsparciu wojewody podkarpackiego.

Propozycje skierowane do osób w wieku 50 plus obejmują zajęcia żeglarskie, coaching z końmi metodą Horse Assisted Education oraz wspomniane „Kawiarenki seniora”.

- Tematyka naszych spotkań jest bardzo różnorodna od nowoczesnych technologii, bankowości elektronicznej, podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, poprzez zasady zdrowego żywienia, gimnastykę, po zagadnienia z obszaru kultury i sztuki. Chętnie zapraszamy ludzi z pasją, znawców i specjalistów w konkretnych dziedzinach, którzy dzielą się swoją wiedzą z gośćmi kawiarenki - wyjaśnia Henryk Kędzia. - Gościliśmy np. Krystynę Sadurę-Pałac, polonistkę z Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu, która podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w Kirgistanie, gdzie uczyła języka polskiego.

W spotkaniach, które zazwyczaj odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia ESTEKA, uczestniczy od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jak podkreślają organizatorzy są głównie ludzie aktywni, którzy mimo przejścia na emeryturę, czynnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym.

- Odkąd przeszłam na emeryturę stałam się niezwykle ciekawa świata. A bardzo różnorodna tematyka poruszana na spotkaniach w ramach kawiarenki niejako wychodzi naprzeciw temu mojemu zaciekawieniu - mówi z uśmiechem pani Janina. - Owa różnorodność pozwala na zdobycie wielu wiadomości, zgłębienie pewnych zagadnień lub zasianie ziarna zainteresowania, które skłania nas, uczestników, do poszerzenia swojej wiedzy, poszperania w książkach, Internecie. I naturalnie nie bez znaczenia jest możliwość spędzenia czasu w bardzo sympatycznym gronie - podkreśla pani Janina.

Plan spotkań zamieszczony jest na stronie internetowej Stowarzyszenia ESTEKA.

 

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

WYPEŁNIJ Z NAMI PIT'a

WYPEŁNIJ SWÓJ PIT
<div style="position:relative;width:315px;margin:0 auto;">
<a href="https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000160148/"
title="Przekaż 1% naszej organizacji" target="_blank">
<img src="https://www.iwop.pl/szybki-start/pitax-new-start.png"
style="width:100%" alt="Przekaż 1% naszej organizacji" /></a></div>
VI RAJD KONNY - Foto: Jarosław Piątkowski
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]